• Welcome to Elio Owners! Join today, registration is easy!

    You can register using your Google, Facebook, or Twitter account, just click here.

Cost Per Pound

Johnny Acree

Elio Addict
Joined
May 12, 2014
Messages
1,530
Reaction score
2,573
and then you look at the cost of steel, aluminum, glass, rubber, copper, plastic,,,,not at your local hardware store, but mfg. to mfg. cost. I wonder how that works out
 

Dustoff

Elio Addict
Joined
Apr 3, 2014
Messages
992
Reaction score
3,117
$6,800 ?

A 2014 Nissan Versa at $10,990 weighs 2363 pounds. The cost to purchase is $4.65 per pound.
A ?year Elio at $6,800 weighs 1,200 pounds. The cost to purchase is $5.66 per pound.

The purpose of this is not to say we buy vehicles by the pound but the price we pay for a new Elio will be $1.01 per pound of materials more than a Nissan Versa.

If Nissan can sell for that cost why can't Elio?

Ok the fire suit is on so have at it. :eek::rolleyes:

Hamburger is about $3.50 a lb.
Top sirloin is about $7.00 a lb.
Elio's are about $5.50 a lb.

Four months ago. There is nothing new under the sun.:rolleyes:
 

Dustoff

Elio Addict
Joined
Apr 3, 2014
Messages
992
Reaction score
3,117
Showoff! :) Z
I guess I should apologize.:oops::D:p
nah.jpg
 
Top Bottom